Blog Açma ve Blog Yedeği Alma (1. Bölüm)Herkese merhaba,

Özellikle blogunu yeni açanlara ve açacak olanlara yardımcı olabilmek için bir yazı yazmak istedim.
Ben blog açarken açıkcası bu kadar karmaşık ve zor geleceğini hiç düşünmemiştim. Açmadan önce okuduğum ve yardımlarını aldığım bir çok blog oldu.  Blog açmak, şablon seçmek, blog başlığı (Header) oluşturmak, blog sayfasının genişliğini ayarlamak, yazı tipleri,.. vb. derken adeta kayboldum. Üstelik bunları yaparken 3 yazımı da yayınlamıştım ve bir değişiklikle malesef 1 yazımı da kaybetmiştim. (Neyseki sonra nasıl olduğunu anlamadan geri geldi)
 Evet bu yüzden değişiklik yaparken çok korkar oldum.


Yeni blog açan arkadaşlarımın sitelerinde bazen yazılarının resimler üzerine geldiğini, yazılarının sayfa düzenine uymadığını, blog başlığının büyük ya da küçük kaldığını gördüm ve yalın halde terimsiz ve kodsuz anlatmaya karar verdim. Uzun olacağını düşündüğüm için de bu yazıyı bölümlere ayırmak istedim. Bu bölümde blog nasıl açılır ve açılmış bir blogdan nasıl yedekleme alınır sorularını cevaplandırmaya çalışacağım.


Öncelikle yeni açanlar için Burdan oturum açarak kayıt olun ve bir blog oluşturun.

Başlığa adınızı ya da blogunuza koymak istediğiniz adı da yazabilirsiniz. Adres kısmına yine blogisminiz.blogspot.com.tr şeklinde yazın. İstediğiniz bir şablon seçtikten sonra blog oluştur yazan kısmı seçiyoruz. Evet şimdi bir blog sahibisiniz.Daha önce oluşturanlar düzenlemek istediği bloga, oluşturanlar iste hangi başlıkta oluşturmuşsalar o başlığa tıklayarak blogu seçiyoruz.
Bu sırada daha önce blog oluşturanlar eski verilerini ve girdilerini kaybetmemek adına yedekleme yapmalılar. Öncelikle soldaki menüden şablonu,  üst sağ köşeden Yedekle/Geri Yükle yazan kısmı seçiyoruz.Açılan sayfadan tüm şablonu indirip bir dosyaya kaydedin. Şimdi şablonunuzu yedeklemiş oldunuz.

Sıra yazılarınızda :)
Yine aynı yerde soldaki menüden Ayarlar/Diğer sekmesini seçip ''Blogu Dışa Aktar'' seçeneğini seçiyoruz.


Blog'u İndir seçeneğini seçip şablonu kaydettiğiniz dosyaya kaydedin. Bu işlem bu kadar. Şimdi tüm blogunuzun yedeğini almış oldunuz.
 Şimdi yapacağınız hiç bir değişiklikten korkmayın ve her yayından sonra bu işlemi gerçekleştirmeye özen gösterin. Blogunuzda yaptığınız değişiklikler sonucu blogunuzda düzelme olmazsa eğer yedeğini içe aktararak hasarı düzeltmiş olursunuz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgiler Esy.


Bunlar da ilginizi çekebilir

6 yorum

 1. Çok güzel anlatmışsın, kalemine sağlık. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Yardımcı olursam birilerine ne mutlu bana

   Sil
 2. ben de yedek alsam iyi olacak bu aralar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet mutlaka.. ne olacağı belli olmuyor bazen malesef..

   Sil
 3. Resimlerle çok güzel anlatmışsınız, yeni başlayanlar için odukca faydalı olabilecek bir içerik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok tesekkur ederim Gokhan. Yararli olursa cok sevinirim

   Sil

Yorum bıraktığınız için teşekkür ederim.