Blog Düzeni (2. Bölüm)Daha önce Burda blog açarken ve yedeğini alırken izlememiz gereken sırayı yalın halde anlatmıştım.
Bu yazımda ise blog düzenlenmek için yapılması gerekenleri anlatacağım. Ama kod olmadan :)

Kodlar işin içine girince baya bir kafa karışıyor özellikle blogda yeniysek. Doğru yapsak da işlemleri her nedense ilk seferde olmayınca karışıyor da karışıyor.. İşte bu yüzden kendimce kendi blogumu düzenledim ve sonunda görmek istediğim bir hale getirebildim şimdilik. 
Sadelikten yana olduğum için ''Basit'' şablonu seçtim ben. Nasıl mı yaptım? Haydi başlıyorum.

Öncelikle yine düzenlemek istediğimiz blogumu seçiyoruz ve sağdaki menüden şablonu seçiyoruz.Şablondan sonra özelleştir seçeneğine geliyoruz. Yeni açılan pencereden öncelikle hoşunuza giden şablonu seçin ve seçtiğiniz bu şablonu birlikte düzenleyelim.
(Ben bunun için 2. bir blog açtım ve adına Test koydum. Yapmak istediğim değişiklikleri öncelikle burda yapıyorum. Bu da bir fikir olabilir size.)

Amacım blogunuzu bu görünümden kurtarmanıza yardımcı olmak ve sitenize gelenleri yormadan kolaylıkla sayfanızda vakit geçirmesini sağlamak.Bu görüntüde gördüğünüz gibi ayarları yapılmadığından resimler ve yazılar üst üste binmiş, hoş olmayan bir görüntü oluşturmuş.Ayarlamaları şu şekilde yapıyoruz.

En son ''Özelleştir'' seçeneğine geldiğimizde üstte çıkan sekmelerden ''Genişlikleri Ayarla'' seçeneğini seçiyoruz.


Seçtikten sonra ayarlamaları yapabiliriz. Blogun tamamı yazan yerde yazdığınız yazının ve resimlerin yer aldığı alanı genişletip daraltıyorsunuz. 1260 piksel benim blogum için uygun olan rakamdı.  Çünkü alt tarafta araç çubuğunun olmasını istemedim. Sayfama gelenler yazılarımı okurken araç çubuğunu kaydırmaktan hoşlanmayacaktır. Çünkü gerçekten sinir bozucu :)

Burda amaç araç çubuğunu oluşturmadan resimleri ve yazıları birbirinden uzaklaştırmak :)

Sağ kenar çubuğu ise blogunuzda sağda bulunan yazıların sağa-sola gitmesini sağlıyor. Bunuda yazılarımızı daraltmadan yapmamız gerekiyor ve çok sağa gitmemelerini sağlamamız lazım. Yoksa yine araç çubuğu çıkabilir :)
Onun ayarı da benim bloguma 260 piksel. Sizin ayarlarınız yazı ve resimlerinize göre farklılık gösterebilir. Denerken zaten görselden uygunluğunu anlayabilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra ise en üstte sağ köşede ''Bloga Uygula'' seçeneğini seçerek ayarları kaydediyoruz.
İşte ayarları yapıldıktan sonraki blog görünümü bu şekilde.


Umarım yardımcı olabilmişimdir. Takıldığınız bir yer olursa seve seve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Sevgiler Esy.
Bunlar da ilginizi çekebilir

12 yorum

 1. Benim icin cok faydali bir yazi olmus ellerine saglik :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.. Yardımcı olabildiysem çok sevinirim.

   Sil
 2. Ben de yeni bir blog yazarı olduğumdan bu yazıyı sizin blogunuzu bulduğuma çok sevindim. Çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız sizi takipteyim. Sizi de bloguma beklerim yorumlarıniz da benim için önemli olacaktır:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim.. çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Hemen bakıyorum blogunuza. Sevgiler :)

   Sil
 3. Emeğinize sağlık :)
  Bizim gibi yeni başlayanlara siz den gerek ;)
  Huzurlu ve keyifli akşamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Çok sevinirim yardımcı olursam. Size de huzurlu akşamlar. Sevgiler :)

   Sil
 4. Tüm blogta yeni arkadaşlara bende katılıyorum ve çok faydalı bir yazı...teşekkürler... Bloğunu takipteyim bundan sonra :) bende beklerim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.. Hemen geliyorum blogunuzu ziyarete.. Sevgiler :)

   Sil
 5. Göz yormayan sade bir blog olmuş. Çok ayrıntı beni de yoruyor.

  YanıtlaSil
 6. Ne güzel bilgiler veriyorsun canim. Teknik konularda bir acemi olarak ilgiyle takip ediyorum. Devamini bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım teşekkür ederim. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Uyguladığım şeyleri de burdan yazacağım.

   Sil

Yorum bıraktığınız için teşekkür ederim.